Národný register darcov kostnej drene SR:

Národný register darcov kostnej drene SR
Logo

Ako sa stať dobrovoľným darcom kostnej drene?

  1. Porozmýšľať o darovaní krvotvorných buniek a získať potrebné informácie z našej stránky, osobne na Klinike hematológie a transfuziológie na Antolskej 11 v Bratislave, telefonicky alebo emailom
  2. Stiahnuť si prihlášku pre dobrovoľného darcu krvotvorných buniek
  3. Prísť na odber vzorky krvi do Národného registra darcov kostnej drene v UNB na Antolskú 11 v Bratislave (2. poschodie, nad bufetom, dvere č. 214), vypísať prihlášku pre dobrovoľného darcu krvotvorných buniek, prípadne si ju doniesť so sebou už vyplnenú (ušetríte čas). Nie je potrebné prísť nalačno. Odbery na registráciu robíme každý pracovný deň od 07:30 do 15:00. Nie je potrebné sa dopredu objednať. Ak idete darovať krv, môžete sa zaregistrovať aj priamo na pracoviskách NTS. V prípade, že nie ste z Bratislavy a nechystáte sa práve darovať krv, napíšte nám a my sa pokúsime násjť najbližšie možné odberové miesto, kde by ste sa mohli ísť zaregistrovať.
  4. Odber krvi ( 1 skúmavka) na vyšetrenie transplantačných znakov HLA.
  5. Podpísať informovaný súhlas so zaradením do Národného registra dobrovoľných darcov krvotvorných buniek.

Je rozdiel medzi darovaním krvi a darovaním krvotvorných kmeňových buniek. Darca krvi daruje svoju krv ihneď, no darca kmeňových krvotvorných buniek je po vstupných vyšetreniach (odber jednej skúmavky krvi + vyplnenie a podpísanie prihlášky) zaradený do databázy, kde čaká, či sa objaví nejaký (náš, alebo aj zahraničný) pacient, s ktorým má zhodné transplantačné znaky. Až potom ho národný register opäť osloví, dorobia sa podrobnejšie vyšetrenia na potvrdenie zhody a samozrejme vyšetrí sa aktuálny zdravotný stav darcu. Až v tomto momente dochádza k samotnému darovaniu. Spôsob darovania sa určuje podľa diagnózy pacienta a samozrejme podľa ochoty darcu darovať buď kostnú dreň alebo periférne kmeňové krvotvorné bunky. V databáze môžete byť zaradený aj celé roky a nemusíme Vás vôbec osloviť alebo naopak môžeme Vás osloviť už zajtra a vy budete môcť pomôcť zachrániť ľudský život. Ak máte záujem stať sa darcom krvotvorných buniek  alebo inou formou pomôcť ľuďom chorým na závažné ochorenia krvi informujte sa telefonicky alebo osobne, radi Vám poskytneme potrebné informácie!